Potíže s nosem u psů

Pes má kůži v okolí nosu, na jeho špičce a sliznicích (nosních dutinách) velmi namáhanou. Čich patří u psa bezesporu mezi jeden z nejdůležitějších smyslů vůbec. Pokud je čich v důsledku onemocnění omezen, může to vést u psa až k nechutenství.

Vdechovaný vzduch se v nosní dutině zbavuje mechanických nečistot a ohřívá. Nososlzný kanál, který ústí do nosní dutiny slouží k odvádění slz ze slzného jezírka ve spojivce. Na velké ploše nosních skořep jsou již při velice nízkých koncentracích analyzovány pachy. Barva nosní houby bývá u psů většinou tmavá. Občas se u psa může vyskytnout tzv. depigmentace čenichu. Tato depigmentace psovi nepůsobí žádné potíže. Pokud chcete podpořit pigmentaci, je dobré přidávat přípravky s vitaminem H (Biotin).

Pes, který v danou chvíli využívá noc k rozpoznání pachů, má povrch nosu vlhký a chladný. Říká se, že podle teplého čenichu poznáme onemocnění psa. Není to však pravda. Podle vlhkosti a teploty nosu nelze poznat zda se jedná o onemocnění. Pokud má pes trvale rozpraskaný a studený čenich může to znamenat, že prodělal horečnaté onemocnění. To však bývá doprovázeno ještě celkovým zhoršením stavu a hnisavým výtokem. Tento stav může být vyvolán např. onemocněním psinkového komplexu.

Někdy se u starých psů vyskytuje zvýšené zrohovatění nosní sliznice - tzv. hyperkeratóza. Jelikož si pes nedokáže sám zprůchodnit zalepené nosní otvory, pomůžeme mu je vyčistit navlhčeným tamponem v roztoku heřmánku. Aby byl povrch nosu zvlhčený, natíráme jej psovi glycerinem nebo jinou hojivou mastí. Dobře nám poslouží i pokud máme čerstvé domácí sádlo.

Při úrazech, otravách, nádorových onemocněních či rychlém průběhu onemocnění horních cest dýchacích dochází u psa ke krvácení z nosu. Krvácení zastavíme tak, že přikládáme psovi na kořen nosu a zátylek studené obklady a do nosní dírky zasuneme tampon. Pokud došlo u psa ke ztrátě čichu, je potřeba navštívit veterinárního lékaře, který provede rentgenové ošetření. Při deformacích kostěného podkladu nosu, doprovázeného výtokem hlenů, bývá podezření na nádorové onemocnění skořep. Vlhké prostředí kůže nosu a sliznice je dobrou živnou půdou pro vznik nejrůznějších bakteriálních a plísňových onemocnění. Tato onemocnění se léčí špatně, protože pes si aplikovaná léčiva často hned slíže.