Štěně a možné problémy v růstu

Jakmile dojde k odstavení štěněte, nastává u něj období intenzivního růstu. Toto období klade na mladý organismus psa velké nároky. Mezi nejčastější příčiny spojené s poruchou růstu štěňat je špatné složení potravy a nesprávný způsob krmení.

Jedním z předpokladů pro správný vývoj kostry je dostatečně dlouhá doba odstavování a včasné přikrmování štěněte. Je velice důležité, aby nebyl organismus štěněte napadený cizopasníky. Tito cizopasníci totiž štěněti odebírají živiny, poškozují organismus a vylučují do těla psa nebezpečné toxiny. Poruchy růstu se projevují nejčastěji deformací končetin, jejich zesílením a otékáním, kulháním a bolestivostí.

Mezi první signály, že něco není v pořádku je neochota štěněte k pohybu. Štěně si přestává hrát, ztrácí svou živost, často polehává a lehce se unaví. Dalšími příznaky je zduření kloubů zápěstí, prohnutý nebo vyklenutý hřbet. Při chůzi pes našlapuje téměř na celá záprstí jak se mu prohýbají končetiny. Pes vypadá neohrabaně, většinu času jen sedí nebo leží. Vlivem zpomaleného růstu má končetiny kratší.

Zdravotní stav může ještě zkomplikovat výměna zubů. V tomto období jsou kladeny vyšší nároky na minerální výživu. Je tedy důležitá správná skladba potravy. Obsah vápníku a fosforu by měl být u mladého psa v poměru 1,2-1,5:1. Důležitý je také dostatek slunečního záření, vitamín D a spousta pohybu. Vyváženou stravou dostane štěně všechny potřebné minerály tolik potřebné k růstu. Pokud jich v potravě není dostatek, je potřeba potravu o ně obohacovat.

Nejčastěji se přidává vápník a vitaminové tablety. Pozor na vitamin D, který se snadno rozpouští v tucích a lze jím organismus snadno předávkovat. V případě předávkování působí stejně, jako když je ho nedostatek. V dnešní době koupíte v chovatelských potřebách nejrůznější vitaminové doplňky. Dávejte však pozor při jejich přidávání do potravy a vždy si pečlivě přečtěte doporučené dávkování. Pokud si nebudete něčím jisti, raději se poraďte s veterinárním lékařem.